Olympic Games
1996 Atlanta Paul Byrne 800m
2000 Sydney Georgie Clarke 1500m
Craig Mottram 5000m
Lynda Gusbeth Chief Official
Janet Nixon Chief Official
Alex Gusbeth Official
Lorraine Sawyer Official
2004 Athens Craig Mottram 5000m
Janet Nixon Official
2008 Beijing Craig Mottram 5000m
2012 London Craig Mottram 5000m
Paralympic Games
2000 Sydney Janet Nixon Chief Official
Lynda Gusbeth Referee
Alison Gusbeth Official
Lorraine Sawyer Official
2004 Athens Nick Larionow Discus, Shot Put
Commonwealth Games
1990 Auckland John Minns Shot Put
1994 Victoria John Minns Shot Put
2002 Manchester Craig Mottram 5000m
Bruce Scriven Coach
Lynda Gusbeth Official
2006 Melbourne Mark Fountain 1500m
Craig Mottram 1500m, 5000m
Louis Rowan 1500m
Lynda Gusbeth Chief Official
Janet Nixon Chief Official
Alison Gusbeth Official
Lorraine Sawyer Official
Chris Sly Official
2014 Glasgow Jess Gulli 4x400m
World Championships
2001 Edmonton Georgie Clarke 1500m
Craig Mottram 1500m
Bruce Scriven Coach
2005 Helsinki Craig Mottram 5000m
2007 Osaka Mark Fountain 1500m
Craig Mottram 5000m
2011 Daegu Craig Mottram 5000m
2015 Beijing Jess Gulli 4x400m
World Relay Championships
2014 Nassau Jess Gulli 4x400m
2015 Nassau Jess Gulli 4x400m
World Championships AWD
2002 Lille Nick Larionow Shot Put, Discus
Lynda Gusbeth Team Manager
World Cup
1989 Barcelona John Minns Shot Put
2002 Madrid Craig Mottram 3000m
2006 Athens Craig Mottram 3000m
World Indoor Championships
1993 Toronto John Minns Shot Put
1999 Maebashi Darren Lynch 3000m
2001 Lisbon Georgie Clarke 1500m
Craig Mottram 3000m
2004 Budapest Craig Mottram 3000m
2008 Valencia Craig Mottram 3000m
2012 Istanbul Craig Mottram 3000m
World Cross Country Championships
1996 Cape Town Darren Lynch Long Course XC
1999 Belfast Tim Clarke Junior XC
Darren Lynch Long Course XC
Craig Mottram Junior XC
2001 Ostend Georgie Clarke Junior XC
Richard Jeremiah Junior XC
Craig Mottram Short Course XC
Joanna Wall Junior XC
2002 Dublin Craig Mottram Short Course XC
Joanna Wall Junior XC
2004 Brussells Craig Mottram Short & Long Course XC
2005 St Etienne Richard Jeremiah Short & Long Course XC
Craig Mottram Long Course XC
2006 Fukuoka Craig Mottram Short Course XC
2008 Edinburgh Craig Mottram 12km
2011 Punta Umbria Craig Mottram 12km
World Mountain Running Championships
2011 Tirana Nick Wightman 13km
2012 Ponte de Legno Nick Wightman 14km
2013 Krynica Zdroj Nick Wightman 14km
2014 Casette di Massa Gemma Kenessy 8.4km
Nick Wightman 12km
World Junior Championships
1994 Lisbon Paul Byrne 800m, 4x400m
1996 Sydney Cameron Grant Hammer
Lynda Gusbeth Official
Lorraine Sawyer Official
1998 Annecy Georgie Clarke 1500m
2000 Santiago Sean Avery 400m Hurdles, 4x400m
Georgie Clarke 800m, 1500m
Michael Gusbeth Hammer
Richard Jeremiah 3000m Steeplechase
2002 Kingston Georgie Clarke 1500m
2006 Beijing Jess Gulli 100m Hurdles, 4x100m
2014 Eugene Sam Reiser 400m, 4x400m
World Youth Championships
1999 Bydgoszcz Sean Avery 110m Hurdles, 400m Hurdles
Georgie Clarke 800m
Michael Gusbeth Hammer
2001 Debrecen Georgie Clarke 1500m
2005 Marrakech Jess Gulli 100m, 100m Hurdles, Medley Relay
2007 Ostrava Jessie Couch 400m Hurdles
Bianca Maurer Javelin
World Student Games
1997 Catania Paul Byrne 800m
1999 Palma de Marjorca Clayton Veltman 400m
2003 Daegu Mark Fountain 1500m
Richard Jeremiah 3000m Steeplechase
2005 Izmir Richard Jeremiah 3000m Steeplechase
2012 Lodz Ellie O’Kane Cross Country
2015 Gwangju Deluca Lawson-Matthew 4x400m
2016 Cassino Coreena van der Klooster Cross Country
Commonwealth Youth Games
2008 Pune Bianca Maurer Javelin
World School Games
2009 Doha Danielle Byrnes Shot Put, Hammer
Lynda Gusbeth Team Manager
Australian Youth Olympic Festival
2007 Sydney Jessie Couch 400m, 400m Hurdles, 4x400m
Bianca Maurer Javelin, Hammer
Kate Sly 2000m Steeple
2012 Sydney Hamish Baylis 800m, 4x100m
World Surf Life Saving Championships
2006 Lorne Abby Lewtas Sprint, Flags, Beach Relay